معرفی محصول

محصول RapidStore (رپیداستور) که از آن به عنوان شتاب دهنده محصول SAB-SE یاد می‌شود، در قالب یه ماژول نرم‌افزاری-سخت‌افزاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. اساس محصول RS بر استفاده از ویژگی‌های دیسک حالت جامد (دیسک‌های SSD) استوار می‌باشد. دیسک‌های حالت جامد دارای ویژگی‌های منحصربفردی می‌باشند که استفاده از آنها در دیتاسنترها، باعث افزایش کارایی سامانه‌های ذخیره‌سازی داده می‌گردد.

در طراحی و تولید این محصول از ویژگی‌های دیسک‌های حالت جامد به طرز بهینه‌ای استفاده شده‌است. با استفاده از این محصول که به صورت برخط به سیستم افزوده می‌شود، نیازی به خارج کردن سامانه SAB از سرویس‌دهی نمی‌باشد. بکارگیری این ماژول (که ترکیبی از نرم‌افزار و سخت‌افزار می‌باشد)، باعث می‌گردد تا میزان کارایی سامانه SAB-SE در سرویس‌های مختلف بین 2 تا 10 برابر افزایش یابد.

* محصول RS معادل با FAST-VP در سامانه‌هایی نظیر (VNX (EMC)، MSA-2040 (HP)، Storwize (IBM می‌باشد.

* محصول RS موفق به کسب گواهی‌نامه تأییدیه کارایی از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات شده‌است (مشاهده گواهی-نامه تأییدیه کارایی).

* محصول RS به عنوان پتنت داخلی نیز ثبت نهایی شده‌است. (مشاهده گواهی‌نامه ثبت اختراع)

 

سامانه Rapid-Store برای افزایش کارایی سرورهای پردازشی و ذخیره‌سازی طراحی و پیاده‌سازی شده‌است. کارایی توصیف‌شده در جهت افزایش زمان پاسخ و گذردهی ورودی/خروجی ذخیره‌سازی داده می‌باشد. این سامانه، به‌صورت ماژول به کلیه سیستم‌های عامل مبتنی بر لینوکس و بسترهای مجازی‌سازی نظیر XEN، ESX، Proxmux و KVM/QEMU اضافه‌شده و به‌صورت برخط افزایش کارایی را منجر می‌گردد. این سامانه به‌طور کامل از دید نرم‌افزارهای در حال اجرا بر روی سیستم‌عامل مخفی است و هیچ‌گونه نیازی به نصب دوباره یا پیکربندی نرم‌افزار و سیستم‌عامل ندارد. این موضوع سهولت به‌کارگیری این سامانه را نمایش می‌دهد. سامانه Rapid-Store، گزارشات کاملی را از عملکرد لحظه‌ای سامانه و همچنین وضعیت دیسک‌های مورداستفاده در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این گزارشات می‌تواند برای تعیین میزان بهبود حاصل‌شده مورد استفاده قرار گیرد. این سامانه قابلیت استفاده از دیسک‌های مختلف را داشته و از خصوصیات دیسک‌های حالت‌جامد به‌صورت بهینه استفاده می‌نماید. به‌طور خلاصه عملکرد و ویژگی‌های این سامانه به‌صورت زیر می‌باشد:

* افزایش و بهبود کارایی در بارهای کاری مختلف:

     * افزایش کارایی در غالب کاربردها (application)

     * حداقل دو برابر در وب سرورها

     * حداقل چهار برابر در پایگاه‌های داده

     * حداقل سه برابر در پست الکترونیکی

     * حداقل هشت برابر در محک‌های آزمون کارایی

* امکان استفاده در تمامی سیستم‌عامل‌های مبتنی بر لینوکس

* افزایش طول عمر دیسک‌های حالت‌جامد با بهینه‌سازی ارسال درخواست‌ها به آن‌ها

* قابلیت اطمینان بالا در کاربردهای مختلف و تحت آزمون با بارهای کاری مختلف

* قابلیت پایش و نمایش کارایی

* قابلیت پیکربندی و اعمال تنظیمات وابسته به نوع برنامه‌ی کاربردی:

     * پایش تغییرات به‌صورت برخط

     * بررسی میزان بهبود برای رسیدن به کارایی ورودی/خروجی بالاتر

     * انتخاب مناسب‌ترین پیکربندی برای بارهای کاری

     * انجام بهینه‌سازی بر اساس نوع برنامه‌های در حال اجرا به‌صورت برخط

* ایجاد مصالحه کارا میان قیمت، کارایی و حجم ذخیره‌سازی:

     * کارایی بالا با استفاده از دیسک‌های حالت جامد و گران‌قیمت

     * ایجاد حجم ذخیره‌سازی داده با دیسک‌های سخت و ارزان‌قیمت

بررسی بهره‌وری در سرورهای با حجم ذخیره‌سازی بالا نظیر سرورهای پست الکترونیک، سرورهای FTP، وب‌ سرورها، بانک‌های اطلاعاتی، سیستم‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد با اینکه بخش عمده‌ای از پردازنده و حافظه اصلی خالی می‌باشد اما کندی زیادی در سرور مشاهده می‌شود. این روند به دلیل حجم بالای ورودی و خروجی داده‌است. ازاین‌رو، به‌کارگیری راهبردهای افرایش کارایی ورودی/ خروجی نظیر خریداری SAN مورد توجه قرار می‌گیرد که هزینه‌ای در مرتبه صد میلیون تومان را تحمیل می‌نماید. سامانه Rapid-Store به‌صورت ماژولی نرم‌افزاری به سیستم‌عامل اضافه‌شده و افزایش کارایی ورودی/خروجی حتی زمانی که از SAN استفاده می‌شود را منجر می‌گردد.

محصول (RapidStore (RS توانسته است به صورت هوشمندانه با بهره‌گیری از تمامی ویژگی‌های دیسک‌های حالت جامد، کارایی سامانه ذخیره‌سازی SAB-SE را 2 تا 10 برابر افزایش دهد. اساس الگوریتم RS برپایه شناسایی داده‌های پرکاربرد به صورت برخط، استوار است. در محصول RS، داده‌های دریافتی براساس اولویت و میزان نرخ دسترسی به آنها طبقه بندی شده و سپس باتوجه به اهمیت آنها در رده‌های مختلف دیسک قرار داده می‌شوند. رده‌های دیسک در شکل زیر نشان داده شده‌است.

داده‌های با دسترسی بالا در دیسک‌های حالت جامد، داده‌های با دسترسی متوسط در دیسک‌های SAS (با سرعت و قابلیت اطمینان بالا) و داده‌های با نرخ دسترسی پایین در دیسک‌های کم سرعت قرار خواهند گرفت. محصول RS با استفاده از الگوریتم هوشمندانه خود، به صورت برخط داده‌های با دسترسی و سطح اهمیت متفاوت را در رده‌های مختلف دیسک جابجا می‌نماید. استفاده از ماژول RS، باعث می‌شود تا میزان کارایی شدیداً افزایش یابد. میزان افزایش کارایی در سرورهای مختلف در صورت استفاده از محصول RS مطابق با جدول ذیل می‌باشد:

شرکت توسعه ارتباطات مانترا ( مانتراتلکام)  با همکاری شرکای داخلی وخارجی خود و با هدف خدمت رسانی و سرمایه گذاری در صنعت مخابرات، فنآوری اطلاعات و ارتباطات کشور به عنوان مجموعه ای منعطف، بهره ور، ریسک پذیر و متخصص با ایجاد هم افزایی درون گروهی در ارائه راهکارهای جامع استقرار و توسعه شبکه‌های مخابراتی، مدیریت و اجرای پروژه‌های نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری و نیز با بکارگیری فنآوری نوین و به روز، توانسته است مقتدرانه به سوی اهداف متعالی خود که همان ارتقای صنعت فنآوری اطلاعات و ارتباطات کشور است گام بردارد. مانتراتلکام مصمم است با تولید، انتقال و مدیریت فنآوری در مسیر رفع نیازها و ارتقای صنعت ارتباطات و اطلاعات کشور پیشتاز باشد و بر این اساس در افق پنج ساله خود بر توسعه خدمات متمرکز خواهد بود.  خدمات مبتنی برذخیره سازی داده و هوش مصنوعی دو حوزه برجسته ای است که این شرکت در نظر دارد سرمایه گذاری های گسترده ای را در آن انجام دهد.